
Deli za zračno vzmetenje | Zračne blazine Audi A3/S3 8V
Pogovor v načinu z AI: Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Mercedes-Benz GLS (X166), proizveden med letoma 2015 in 2019, je prenovljena različica druge generacije GL-Class. S to posodobitvijo je bil model preimenovan v GLS, da bi poudaril svojo pozicijo kot terenska različica zastavonoše S-Class. To je ogromen, luksuzen 7-sedežni SUV z dolžino več kot 5,1 metra, standardnim zračnim vzmetenjem in pogonom na vsa štiri kolesa (4MATIC).
⚙️ Motorji in modifikacije
Skoraj vse različice GLS X166 (z izjemo zgodnjih ameriških primerkov) so opremljene z moderno 9-stopenjsko avtomatsko menjalnikom 9G-TRONIC, ki znatno izboljša porabo in dinamiko v primerjavi s starim 7-stopenjskim menjalnikom.
Model Motor Vrsta goriva Moč Ključna značilnost
GLS 350d 3.0L V6 (OM642) Dizel 258 KM / 620 Nm Najbolj razširjena in razumna izbira za Evropo. Ogromen navor.
GLS 400 3.0L V6 (M276) Bencin 333 KM / 480 Nm Izjemno trpežen in zanesljiv biturbo motor. Zlata sredina.
GLS 500 (550 za ZDA) 4.7L V8 (M278) Bencin 455 KM / 700 Nm Odlična dinamika (0-100 v 5,3 sek), vendar drag za vzdrževanje.
GLS 63 AMG 5.5L V8 (M157) Bencin 585 KM / 760 Nm Brutalna moč (0-100 v 4,6 sek), vendar z astronomsko visokimi stroški obratovanja.
⚠️ Pogoste težave in slabosti (Vodnik za kupca)
Če razmišljate o nakupu rabljenega GLS X166, morate biti pripravljeni na naslednje potencialne težave:
1. Zračno vzmetenje (Airmatic):
• Težava: Avtomobil tehta skoraj 2,5 tone, kar resno obremenjuje sistem. Zračne blazine in amortizerji običajno zdržijo med 100.000 in 150.000 km. Okvare kompresorja ali puščanje zraka povzročijo, da avto "pade" na eno stran.
2. Težave pri V8 bencinskih motorjih (M278 in M157):
• Obraba cilindrov (Bore Scoring): To je največji strah pri 4,7L in 5,5L motorjih. Čeprav je Mercedes po letu 2015 (pri prenovi) izboljšal premaz cilindrov, tveganje ostaja. Obvezno zahtevajte pregled z endoskopom pred nakupom.
• Verige in napenjalci: Pri hladnem zagonu poslušajte za ropotanje.
3. Ekologija pri dizlu (GLS 350d):
• Kot vsak sodoben dizel, če se vozi predvsem na kratkih mestnih razdaljah, se sistem za AdBlue (grelniki in senzorji NOx) in DPF filter hitro zamašijo in popravila so zelo draga. Pogosto se pojavljajo tudi puščanja olja v "V"-območju motorja (okoli oljnega hladilnika).
4. Elektronika in notranjost:
• Zaradi velikega števila modulov se včasih pojavljajo programske "napake" – zmrzovanje multimedije COMAND, težave z radarji za mrtvi kot (Blind Spot Assist), ki se zmočijo za zadnjim odbijačem, in odpoved mehanizmov za električno zlaganje tretje vrste sedežev.
5. Hitro obrabljanje potrošnega materiala:
• Težka karoserija dobesedno "požira" zavorne diske, ploščice in pnevmatike (zlasti zadnje). Preverite poravnavo mostov (nastavitev).
???? Priporočilo pri nakupu
Najmanj problematična in najbolj varna izbira na dolgi rok je GLS 400 (V6 bencin). Nima težkih napak V8 in težav z mestno vožnjo dizla. Če iščete varčnost za dolge poti, vzemite GLS 350d, vendar le s popolno servisno zgodovino in dokazljivim prevoženim kilometrom.
Imate v mislih kakšen konkreten oglas ali se odločate med določenimi motorji? Lahko vam pomagam z detajli o porabi goriva, specifični opremi (kot je Off-Road paket) ali pričakovanimi cenami na trgu trenutno.
Odgovori AI lahko vsebujejo napake. Izvedite več
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) | Tehnične specifikacije ...
Mercedes-Benz GLS (X166). Mercedes-Benz · Mercedes-Benz GLS · Maybach GLS (X167, facelift 2026) · GLS (X167, facelift 2026) · Mayb...
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 350d (258 KM) 4MATIC G-TRONIC | Tehnične specifikacije, Poraba goriva, Dimenzije
Mercedes-Benz GLS (X166) Karoserija: SUV, 5 vrat, 5 sedežev * Moč: Motor: 3.0 l (2987 cm3), 6 V-cilindrov * Menjalnik: 9-stopenjski avtomatski...
•
YouTube·The Miles Driven
Used Mercedes GLS X166 Buyers guide (2013-2019) Avoid ...
3.12.2025 — Mercedes GLS-Class X166 used car buyers guide and owners guide for GLS350d, GLS400, GLS450, GLS500, GLS550, GLS63 as well as the e...
18:02
Prikaži vse
Mercedes GLE W166 (2015-2018)
Mercedes-Benz GLE (W166), proizveden med letoma 2015 in 2018, je v bistvu prenovljena različica tretje generacije M-Class (ML). Z namenom poenotenja nomenklature znamke je bil model preimenovan v GLE (kjer "E" označuje, da je SUV analog E-Class). To je izjemno priljubljen, luksuzen srednje velik premium SUV, ki ponuja odlično ravnovesje med družinskim udobjem, prehodnostjo in prestižem.
Za razliko od večjega GLS, GLE W166 je standardno na konvencionalnem vzmetenju, medtem ko je zračno vzmetenje Airmatic opcija pri manjših motorjih.
⚙️ Motorji in modifikacije
Pri GLE W166 skoraj vse modifikacije že delujejo z modernim 9-stopenjskim menjalnikom 9G-TRONIC, z izjemo plug-in hibrida (GLE 500e) in zgodnjih dizelskih različic za nekatere trge, ki so ohranile 7G-TRONIC.
Model Motor Vrsta goriva Moč Ključna značilnost
GLE 250d 2.1L L4 (OM651) Dizel 204 KM / 500 Nm Varčen 4-valjni motor. Malo šibek za karoserijo, vendar poceni za vzdrževanje. Na voljo tudi z zadnjim pogonom (2WD).
GLE 350d 3.0L V6 (OM642) Dizel 258 KM / 620 Nm Najbolj priljubljeno ravnovesje za model. Ima ogromen navor in dolgo življenjsko dobo.
GLE 400 3.0L V6 (M276) Bencin 333 KM / 480 Nm Zelo zanesljiv biturbo bencinski motor. Nima tovarniških napak večjih V8.
GLE 43 AMG 3.0L V6 (M276) Bencin 367 / 390 KM Tovarniško "napihnjena" različica GLE 400 s športnim videzom in ostrejšim zvokom.
GLE 500 4.7L V8 (M278) Bencin 435 KM / 700 Nm Izjemno hiter luksuzni "križar", vendar drag za vzdrževanje.
GLE 500e 3.0L V6 + Elektrika Hibrid 442 KM (kombinirana) Plug-in hibrid z majhnim dosegom na elektriko (približno 30 km), vendar zelo visok tehnološki rizik pri rabljenih.
GLE 63 / 63 S 5.5L V8 (M157) Bencin 557 / 585 KM Pravi AMG zver z brutalnim pospeševanjem, visoko porabo in dragimi potrošnimi materiali.
⚠️ Pogoste težave in slabosti (Vodnik za kupca)
Čeprav velja za enega najbolj izpopolnjenih in očiščenih modelov otroških bolezni (saj je platforma razvijana že od leta 2011 pri ML), ima GLE W166 svoje specifike:
1. Ekološki sistemi pri GLE 350d in 250d:
• Znani sistem AdBlue (rezervoar, grelniki, črpalke) je pogost vir glavobolov in napak na armaturni plošči. Šobe za vbrizgavanje sečnine se prav tako zamašijo.
• Pri 3.0-litrskem dizlu (OM642) se redno pojavljajo puščanja olja iz oljnega hladilnika (nahaja se v sredini "V"-oblike bloka). Same tesnila so poceni, vendar je delo za razstavljanje drago.
2. Verige pri OM651 (GLE 250d):
• Motor je izjemno vzdržljiv, vendar je veriga nameščena na zadnji strani motorja (proti kabini). Njeno raztezanje postane drag popravilo, saj je pogosto potrebno odstraniti motor.
3. Obraba cilindrov (Bore Scoring) pri V8 bencinu:
• Tako kot pri GLS, motorji M278 (GLE 500) in M157 (GLE 63) zahtevajo povečano pozornost. Močno priporočljivo je, da se pred nakupom opravi pregled cilindrov s kamero (endoskop).
4. Zračno vzmetenje Airmatic (če je avto opremljen z njim):
• Za razliko od GLS, tukaj lahko najdete primerke z običajnimi vzmetmi (pogosto pri 250d in 350d), kar prihrani tisoče evrov v prihodnosti. Pri avtomobilih z Airmatic, sprednje blazine in zadnji amortizerji običajno odpovedo okoli 150.000 km.
5. Vlaga v senzorjih za mrtvi kot:
• Radarji za zadnjim odbijačem so slabo izolirani tovarniško. Vdor vode in soli pozimi jih uniči, kar lahko "zmeša" CAN-vodilo avtomobila in avto ne bo zagnal ali pokazal več napak.
6. Puščanje vode v kabini:
• Preverite preprogo v nogah potnika in v prtljažniku. Zamašeni odtoki strešnega okna ali klimatske naprave lahko poplavijo kabino, kjer se nahajajo ključni elektronski moduli (SAM moduli).
???? Priporočilo pri nakupu
• Za maksimalno zanesljivost: Iščite GLE 400 (V6 bencin). Motor je izjemno uspešen, nima težav dizlov z mestno vožnjo in je zelo dinamičen.
• Za dolge poti in varčnost: Iščite GLE 350d, vendar nujno preverite stanje verige, šob in za puščanje olja. Če najdete primerek na standardnem vzmetenju, je to ogromen plus za vaš proračun na dolgi rok.
Kateri tip karoserije vas zanima – klasični SUV ali bolj športni GLE Coupe (C292)? Delite tudi, ali želite, da ima avto zračno vzmetenje (Airmatic), ali raje preprostejše vzmetenje.
Odgovori AI lahko vsebujejo napake. Izvedite več
Mercedes GLS X167
Mercedes-Benz GLS (X167), predstavljen leta 2019 (v prodaji od leta 2020) in prenovljen leta 2023, je tretja generacija vrhunskega 7-sedežnega SUV-ja znamke. Pogosto imenovan "S-klasa med terenci", je ta model zgrajen na povsem novi platformi (MHA), večji je od svojega predhodnika (X166) in opremljen z najmodernejšimi tehnologijami znamke.
Vse različice standardno vključujejo 9G-TRONIC avtomatski menjalnik, pogon 4MATIC in inteligentni 48V blagi hibridni sistem (EQ Boost), ki pomaga pri zagonu in zmanjšuje porabo goriva. Prvič v tej generaciji se pojavi tudi ultra-luksuzna različica Mercedes-Maybach GLS 600.
⚙️ Motorji in modifikacije
Generacija X167 je opustila stare problematične V6 motorje in prešla na izjemno moderne in uravnotežene vrstne 6-valjne motorje (bencin in dizel), kot tudi posodobljene V8 agregate.
Model Motor Vrsta goriva Moč Ključna značilnost
GLS 350d 2.9L Vrstni 6 (OM656) Dizel 286 KM / 600 Nm Izjemno uravnotežen, tih in močan vrstni dizel. Zelo uspešen motor.
GLS 400d / 450d 2.9L / 3.0L Vrstni 6 Dizel 330 - 367 KM Različica 400d je absolutni hit na trgu v Evropi – ogromna moč, nizka poraba.
GLS 450 3.0L Vrstni 6 (M256) Bencin 367 KM + EQ Boost Zelo gladko delovanje, izjemno zanesljiv bencinski šestak z električnim turbo.
GLS 580 4.0L V8 (M176) Bencin 489 KM + EQ Boost Moderen V8 s turbinami v "V"-prostoru (Hot-V). Odlična dinamika.
Maybach GLS 600 4.0L V8 (M177) Bencin 557 KM Palača na kolesih, nastavljena za maksimalno udobje zadnjih sedežev (običajno 4-sedežna).
GLS 63 AMG 4.0L V8 (M177) Bencin 612 KM Športni zastavonoša. Pospeši od 0 do 100 km/h v neverjetnih 4,2 sekundah.
⚠️ Možne težave in področja pozornosti (Vodnik za kupca sekundarnega trga)
Ker je model razmeroma nov, je veliko avtomobilov na trgu še vedno na razumnih kilometrih, vendar tehnološka kompleksnost X167 zahteva resno pozornost:
1. Kompleksna elektronika in programska oprema (MBUX sistem):
• Zgodnji primerki (2020-2021) so trpeli zaradi otroških bolezni v programski opremi – črni zasloni multimedije, programska zmrzovanja digitalne armaturne plošče in lažna sporočila o napakah v asistenčnih sistemih. Večina je bila odpravljena z dilerskimi posodobitvami, vendar je nujno preveriti, ali vse deluje.
2. Težave z 48V baterijo (EQ Boost sistem):
• To je ena najpogostejših tovarniških slabosti v prvih letih proizvodnje. 48-voltna baterija ali njen programski modul včasih odpove brez opozorila. Ker avto nima standardnega alternatorja, pri težavi s 48V sistemom avto ugasne in ga ni mogoče zagnati. Mercedes je imel servisne akcije glede tega vprašanja.
3. Vzmetenje (Airmatic in E-Active Body Control):
• Standardno Airmatic vzmetenje je bolj zanesljivo kot pri X166, vendar je še vedno drago pri popravilu po 150.000 km.
• Opcijsko hidropnevmatsko vzmetenje E-Active Body Control (ki omogoča, da avto "poskakuje", da se izvleče iz peska, in skenira cesto) je inženirski čudež, vendar je izjemno kompleksno in astronomsko drago za popravilo izven garancije. Izogibajte se mu, če iščete dolgoročno finančno predvidljivost.
4. Puščanje antifriza in termostati:
• Pri nekaterih dizelskih motorjih (OM656) se pojavljajo napake v vodni črpalki z vakuumskim upravljanjem ali elektronskem termostatu, kar vodi do izgube hladilne tekočine.
5. Kakovost nekaterih notranjih materialov:
• Kljub visoki ceni se uporabniki pritožujejo nad škripanjem plastike okoli osrednje konzole in hitrim obrabljanjem/gubanjem gumbov na volanu pri intenzivni uporabi.
???? Priporočilo pri nakupu
• Najboljša izbira za Evropo: GLS 400d (ali prenovljeni 450d). Novi vrstni 6-valjni dizel OM656 je eden najboljših motorjev, ki jih je Mercedes kdaj naredil – je veliko bolj zanesljiv od starega V6 iz prejšnje generacije.
• Najboljša izbira za bencin: GLS 450. Ne potrebuje vzdrževanja velikega V8, ima dovolj moči in deluje izjemno rafinirano.
Glede na višjo ceno te generacije, razmišljate o nakupu avtomobila iz uradnega zastopstva (Mercedes Certified) z ostankom garancije, ali pregledujete uvoz iz tujine? Lahko vam dam podrobnosti o razlikah v prenovi iz leta 2023, če se odločate med zgodnejšim in novejšim primerkom.
Odgovori AI lahko vsebujejo napake. Izvedite več
do katerega leta je model
Model Mercedes GLS X167 je v proizvodnji od konca leta 2019 in se proizvaja še danes. Ker je to aktualna generacija na trgu, njegov življenjski cikel še ni zaključen.
V času svoje proizvodnje je model doživel dve pomembni posodobitvi:
• 2019 – 2023: Prvotna različica modela (pred prenovo).
• 2023 – 2026: Prva prenova, pri kateri se posodobi sprednja maska, svetlobni podpis zadnjih luči in se uvede novejša programska različica MBUX multimedije.
• Od leta 2026 naprej: Na trg prihaja druga velika prenova (za modelno leto 2027). Prinaša še bolj luksuzen videz, nove tehnologije v kabini (navdihnjene neposredno iz S-klase) in rahlo povečanje moči pri nekaterih motorjih.
Vas zanimajo razlike med prvotno različico (2019-2023) in prenovo, da bi ocenili, katera bolj ustreza vašemu proračunu? Lahko vam povem o spremembah na zunanjosti in notranjosti.
Odgovori AI lahko vsebujejo napake. Izvedite več
•
Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) - Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) je luksuzni crossover SUV polne velikosti, ki se proizvaja od oktobra 2019, prejel prenove leta 2023 (modelno leto 2024)...
•
Automoli
Modelne različice Mercedes-Benz GLS - Automoli
Izberite generacijo Mercedes-Benz GLS * GLS (X167, facelift 2026) 2026–sedaj V proizvodnji. SUV · 313–381 KM. 3 različice motorjev.
•
usecarscout.com
Used Mercedes-Benz GLS X167 (2020-2026): Buyer's Guide
11.08.2026 — X167 GLS je bil lansiran za modelno leto 2020, bil je prvi Mercedes SUV s popolnoma električno nastavljivimi drugo in tretjo vrsto sedežev, plus a...
Prikaži vse
pomeni za zdaj 2019-2026?
Tako je, prva glavna faza modela zajema obdobje od konca leta 2019 do 2026.
Če moramo biti povsem natančni glede tržnih sprememb, se to obdobje deli na dva dela:
• 2019 – 2023: Originalna različica (pred prenovo).
• 2023 – 2026: Prva prenova (trenutni primerki, ki jih množično vidimo na cestah in v salonih trenutno).
Ker smo že v letu 2026, Mercedes-Benz uradno pripravlja in lansira drugo veliko prenovo, ki bo model ohranjala svež v naslednjih nekaj letih. To pomeni, da če kupujete rabljeni avto trenutno, boste izbirali prav med primerki, proizvedenimi v intervalu 2019–2026.
Imate raje določen cenovni razpon – zgodnejše primerke (2020-2021) ali novejše modifikacije po prenovi iz leta 2023? Lahko vam izpostavim glavne spremembe, ki jih je znamka naredila leta 2023, da ocenite, ali je vredna višje cene.
Odgovori AI lahko vsebujejo napake. Za pravni nasvet se posvetujte s strokovnjakom. Izvedite več
Land Rover Defender L663
Land Rover Defender (L663), predstavljen konec leta 2019 (v prodaji od leta 2020) in proizveden do danes, je radikalno ponovno rojstvo legendarnega modela. Znamka je opustila staro konceptualno zasnovo čisto spartanskega delovnega vozila na šasiji in ustvarila moderen, izjemno luksuzen in visokotehnološki avtomobil z aluminijasto nosilno karoserijo (platforma D7x).
Model združuje udobje Range Roverja za dolge poti s fenomenalnimi terenskimi zmogljivostmi zahvaljujoč sistemu Terrain Response 2. Na voljo je v treh dolžinah karoserije: 90 (kratka osnova, 3 vrata), 110 (standardna osnova, 5 vrat) in 130 (podaljšan zadnji del, do 8 sedežev).
⚙️ Motorji in modifikacije
Defender L663 uporablja moderne motorje iz družine Ingenium. Skoraj vse modifikacije (razen osnovnih 4-valjnih iz prvih let) imajo 48V blagi hibridni sistem (MHEV). Menjalnik je vedno 8-stopenjski avtomatik od ZF, kombiniran z razdelilno omarico za hitre/počasne prestave.
Model Motor Vrsta goriva Moč Ključna značilnost
D200 / D240 2.0L L4 Dizel 200 / 240 KM Zgodnji 4-valjni dizli (2020). Malo hrupni in obremenjeni za to karoserijo.
D200 / D250 / D300 3.0L Vrstni 6 Dizel 200 do 300 KM Uvedeni konec leta 2020. Izjemno trpežni, rafinirani in močni šestaki. D300 je hit v Evropi.
P300 2.0L L4 Bencin 300 KM Osnovni bencinski motor. Ima spodobno dinamiko, vendar visoko porabo pri obremenitvi.
P400 3.0L Vrstni 6 Bencin 400 KM Zelo gladek vrstni šestak z električnim kompresorjem. Odlična dinamika.
P400e 2.0L L4 + Elektrika Plug-in Hibrid 404 KM (kombinirana) Na voljo samo za model 110. Lahko prevozi približno 40 km čisto na elektriko, vendar je programsko zapleten.
P525 / P425 / OCTA 5.0L V8 / 4.4L V8 Bencin 425 do 635 KM Vrhunske različice. Stari 5.0 kompresor je bil zamenjan z bolj modernim 4.4L Twin-Turbo od BMW. Različica OCTA (635 KM) je vrh gama.
⚠️ Pogoste težave in slabosti (Vodnik za kupca sekundarnega trga)
Čeprav je svetlobna leta pred starim modelom glede udobja, Defender L663 trpi zaradi tipičnih za sodobno znamko Land Rover programskih in mehanskih kapric:
1. Električni "hrošči" in multimedija (Pivi Pro):
• Najpogostejše pritožbe so povezane z elektroniko. Lastniki redno poročajo o zamrznitvi osrednjega zaslona, odpovedi digitalne armaturne plošče, težavah s kamerami za 360-stopinjski pregled in brezrazložnem sprožanju senzorjev za parkiranje. Večina težav se reši z "Over-the-Air" (OTA) posodobitvami, vendar včasih zahtevajo ponovni zagon modulov v servisu.
2. Težave s prednjim steklom (Razpoke):
• Zaradi močno vertikalnega in aerodinamično pokončnega dizajna prednjega stekla je to izjemno dovzetno za udarce kamenčkov. Obstajajo stotine pritožb lastnikov zaradi lahkega pokanja prednjega stekla pri minimalnem stiku na avtocesti.
3. Zračno vzmetenje:
• Zračno vzmetenje je standardno za različice 110 in 130 (opcija za 90). Zagotavlja neverjetno udobje in spremembo klirensa, vendar se senzorji za nivo karoserije pogosto zamašijo pri terenski vožnji ali vožnji v soli, kar vodi do napak na armaturni plošči.
4. Pokanje plastike in šumi vetra:
• Zaradi kvadratne oblike se pri hitrostih nad 130 km/h pojavi občuten šum vetra okoli A-stebričkov in stranskih ogledal. Pri nekaterih zgodnjih primerkih (2020-2022) zunanji plastični paneli na karoseriji (zlasti t.i. "signature graphic" kvadrat na stranskem oknu) začnejo škripati.
5. Puščanje pri Plug-in Hibridu (P400e):
• Zgodnji hibridni sistemi včasih kažejo napake v hladilnem sistemu baterije, kar avto spravi v varnostni način.
???? Priporočilo pri nakupu
Absolutni favorit za nakup rabljenega je Defender 110 z 3.0-litrskim vrstnim 6-valjnim dizlom (različica D250 ali D300). Ta motor je popolnoma dimenzioniran za težo avtomobila, ponuja ogromen navor za prehitevanje ali vleko in je bistveno bolj zanesljiv od starih 4-valjnih motorjev.
Katera dolžina karoserije vas bolj privlači – kratka in okretna 90, standardna družinska 110 ali ogromna 130? Delite tudi, ali načrtujete uporabo avtomobila za resen teren, da vam povem, katere pakete z dodatki (kot je aktivni zadnji diferencial) iskati.
Odgovori AI lahko vsebujejo napake. Izvedite več
BMW X5 (G05 / F95)
BMW X5 (G05), predstavljen leta 2018 in doživel obsežno prenovo (LCI) leta 2023, se proizvaja do danes. Model z indeksom F95 je njegova brutalna, povsem športna različica X5 M. Ta generacija je ena najuspešnejših v zgodovini modela, saj ponuja popolno kombinacijo športnega cestnega vedenja, vrhunskega luksuza, vrhunske multimedije in izjemno uspešnih motorjev.
Za razliko od Mercedes GLE, X5 veliko bolj stavi na dinamiko v zavojih. Avtomobil je zgrajen na platformi CLAR in ponuja možnosti, kot so zavijajoča zadnja os in aktivni stabilizatorji proti nagibanju.
⚙️ Motorji in modifikacije
Vse različice uporabljajo popoln 8-stopenjski avtomatski menjalnik ZF (8HP) in inteligentni pogon na vsa štiri kolesa xDrive. Po prenovi leta 2023 vsi motorji prejmejo 48V blago hibridno tehnologijo.
Model Motor Vrsta goriva Moč Ključna značilnost
xDrive30d 3.0L Vrstni 6 (B57) Dizel 265 - 298 KM Absolutni prodajni hit v Evropi. Izjemno trpežen, varčen in uravnotežen vrstni dizel.
xDrive40d 3.0L Vrstni 6 (B57) Dizel 340 - 352 KM Biturbo dizel z zelo resnim navorom (700+ Nm) in nizko porabo.
M50d 3.0L Vrstni 6 (B57) Dizel 400 KM Unikaten motor s 4 turbinami (proizveden do leta 2020). Inženirski čudež, vendar zelo zapleten po 150.000 km.
xDrive40i 3.0L Vrstni 6 (B58) Bencin 333 - 381 KM Legendarni motor B58. Šteje se za enega najbolj zanesljivih sodobnih bencinskih motorjev na svetu.
xDrive45e / 50e 3.0L Vrstni 6 + Elektrika Plug-in Hibrid 394 / 489 KM Najboljši plug-in hibrid na trgu. Prevozi 80-100 km realno na elektriko, uporablja trpežen B58 bencinski motor.
M50i / M60i 4.4L V8 (N63 / S68) Bencin 530 KM Ogromna moč in V8 zvok. Novi motor S68 (po letu 2023) je veliko bolj zanesljiv od starega N63.
X5 M / Competition (F95) 4.4L V8 (S63 / S68) Bencin 600 - 625 KM Čistokrvno AMG/M orožje. Izjemno trdo vzmetenje, brutalno pospeševanje, vendar drago vzdrževanje.
⚠️ Pogoste težave in področja pozornosti (Vodnik za kupca sekundarnega trga)
Generacija G05 se šteje za veliko bolj zanesljivo od starega modela (F15), vendar glede na ogromno količino tehnologij, obstaja nekaj pomembnih podrobnosti:
1. Težave s prenosi (Razdelilnik xDrive):
• Pri primerkih pred prenovo se pogosto pojavi prezgodnja obraba ali okvara v razdelilniku. Simptomi so rahlo trzanje, prekinjanje ali "zajecanje" pri pospeševanju v zavoju z nizko hitrostjo. Pogosto je posledica nepravilne velikosti pnevmatik (različne od tovarniške) ali nepravčasne menjave olja v razdelilniku (priporočljivo na vsakih 60.000 km).
2. Zračno vzmetenje (opcija):
• Za razliko od prejšnjih generacij, tukaj je zračno vzmetenje lahko na obeh oseh (in ne samo na zadnji). Udobje je odlično, vendar je kompresor nameščen pod prtljažnikom zunaj in pri starejših primerkih trpi zaradi korozije ali okvar v ventilski blok.
3. Zavorni sistem (Integriran zavorni modul - IB):
• BMW je imel obsežno servisno akcijo za modele, proizvedene med letoma 2022 in 2024, zaradi potencialne okvare v elektronskem zavornem modulu, ki lahko zmanjša zavorno učinkovitost ali izključi ABS/DSC. Obvezno preverite po VIN številki, ali je akcija izvedena.
4. Elektronika v kabini in Live Cockpit:
• Znana programska oprema iDrive 7 (pred prenovo) in iDrive 8 (ukrivljen zaslon po prenovi) včasih izgubi Bluetooth povezavo, se brez razloga ponovno zažene ali navigacija izgubi GPS signal. Običajno se reši z nadgradnjo. Klimatski sistem pri zgodnjih modelih včasih trpi zaradi okvarjenih ventilov (šum za armaturno ploščo).
5. Hladilni sistem pri B58 in B57:
• Motorji so izjemno trpežni, vendar plastične komponente v hladilnem sistemu (pokrov termostata, vodna črpalka in cevi za antifriz) postanejo krhke z leti in prevoženimi kilometri, kar vodi do skritih puščanj antifriza.
???? Priporočilo pri nakupu
• Absolutni hit za varčnost in dolge poti: xDrive30d. Motor B57 nima otroških bolezni in zdrži stotine tisoč kilometrov pri pravilnem vzdrževanju.
• Najboljša izbira za bencin: xDrive40i. Motor B58 je legenda glede zanesljivosti in dinamike.
• Mestni favorit: xDrive45e (pred prenovo) ali 50e (po prenovi). Če imate kje polniti avto doma ali v pisarni, je to morda najuspešnejši SUV hibrid, ki je bil kdaj narejen.
Imate raje videz – standardni ali bolj agresivni M Sport paket? Prav tako, ali vam je pomemben ukrivljen dvojni zaslon (Curved Display), ki se uvaja po prenovi leta 2023, ali raje klasično notranjost s fizičnimi gumbi za klimo?
Odgovori AI lahko vsebujejo napake. Izvedite več
Audi A3/S3 V8 (2015-2020) prosim informacije naj bodo povezane z nečim izjemnim za model, kot tudi informacije o zračnem vzmetenju
Audi A3/S3 iz generacije 8V (obdobje prenove 2015–2020) je eden najuspešnejših premium kompaktnih modelov na trgu. Pri njem je Audi dosegel popolno ravnovesje med luksuzom, nizko težo in dinamiko zahvaljujoč modularni platformi MQB.
Audi Magnetic Ride: To je prilagodljivo športno vzmetenje z magnetoreološkimi amortizerji. V olju amortizerjev so mikroskopski kovinski delci. Ko računalnik spusti električni tok skozi njih, spremenijo viskoznost tekočine v milisekundah.